Madde madde Kapadokya 60K TR

Yazdıklarım yalnızca ilk 62K için geçerlidir.

—————————————————————–

Populer soru 1 –  Ayakkabı; Trail Asfalt?

Yağmurda %200 Trail,

Kuru iken asfalt ayakkabısıyla kaymaktan çekineceğim ve yavaşlayacağım yerler olacağı için yine trail..

Populer soru 2 – Teknik parkur muydu?

Bence bu soruyu kimse sormasın. Çünkü cevabı sorduğunuz kişinin kriterlerine göre değişir. “Teknik değil” derseniz, sorumluluk alırsınız.

Türkiye’deki bazı diğer yarışlara göre, evet daha teknik..

Ben, ayağımın birşeylere takılmadığı, kayan taşların, ağaç köklerinin olmadığı, her an düşüp kafamı yararım korkusu yaşamadığım parkura zorluk derecesi yüksek diyemem. Hiç alışık olmayanları zorlayacak patikalar olabilir ancak benim için gayet kaygısız bir koşu idi. (Böyle yorumluyorum diye bana kızanınız varsa, ben de bu işleri yeni yeni öğreniyorum..Daha da birşey görmedim..)

Çamurdan dolayı ben de bir çok kere düştüm,  ama bunlar çok teknik geliyorsa parkta koşmak lazım. Arazi koşularının doğasında hırpalanmak var.

Popüler soru 3 – İşaretlemele?

30K civarındaki karmaşayı çözemedim. Orayı hale yola koyarsak bence parkurun gerisi temiz. Arazi koşularında illa ki birileri yol kaçırır. Gözünüzü dört açmak zorundasınız. Zaten önemli nokta da budur. 4 hata yaptım. Bu hatalar benim hatamdır. Organizasyonun değil. Hatasını erken  farkedip dönmek de koşucunun becerisidir.”İşaretlemeler kötüydü” diyenlere kesinlikle katılmıyorum.  (110u bilemem)

İşaretleri cevirmişler yanlış yönlendirmişler diyorlar?

Sonradan olmuş olabilir, ben geçerken sorun yoktu.

Tırmanış?

1715m 62K da çok sert bir tırmanış değil. Hatta az. Hepi topu 1 sert tırmanışımız vardı. Onda da tepe çıplak olduğu için zihni yoruyordu. Ağaçlık olsa inanın daha rahat tırmanırdınız.

Baton?

Çikolata olarak baton?

Patikalar, ana yollar, sehir geçişleri?

Şehir geçişleri kabul, elden ne gelir.. Ama tarlalar arasındaki toprak yolları sevmiyorum. Biri, bir gün sadece dar patikalarda gecen çılgın bir yarış organize etse de koşsak.. Hatta çok keskin çıkışlar ve kaya kaya indiğimiz inişler olsun. Daracık alanda dönüp durabiliriz; sorun yok..

_MG_2780

Umduğum ve Bulduğum?

Geçtiğimiz yıldan kalma  video ve fotoğraflardan anladığımdan çok daha güzel bir parkur. Dar, patikalar vadiler görsellerde yansıtılamamıştı. Beklediğimden çok daha keyifliydi ve yavaşlatan geçişleri daha çoktu.

Ancak 2013 yılının zamanlarına baktığımda beklemediğim birşeyler çıkabileceğini düşünmüştüm.

Sevdik mi?

Koştuğum en eğlenceli parkur.. Yağmur olmasa bu kadar eğlenceli olmazdı.

Kontrol noktalarındaki yemeklerden memnun muyuz?

Beslenme noktalarır bence lükstü. 62K da çok yemem. Muz çikolata yetti.. Kutu kolaların da yarısı hep ziyan oldu. Keşke litrelik kola olsaydı.

Gönüllüler?

Önemli olan nokta benim için 34K idi. Kendimi deneyimli arkadaşlara emanet ettiğim için kolay oldu. Diğerlerinde de suyumu doldurmama yardımcı oldular, sorun yok.

Kimlere tavsiye ederiz?

Gözü ultrada olup, uzun mesafeden beklentisi sadece kilometre tepmek olmayan, dar patikalarda slalom yapmaktan zevk alanlara.

Bu yarışı tavsiye edersem neden?

“Eğer Türkiye’ye gidip hem gezmek hem koşmak istiyorsanız süper eğlenceli bir parkur ” diyeceğim.

Havaalanına ulaşım yardımı hayat kurtarıcı.

Makarna partisi ve kontrol noktalarındaki yemekler  burdaki yarışlara göre LÜKS.. Gerçekten keyifli bir yurt dışı yarış planı olabilir.

Neden etmem?

110K yı koşmadığım ve biraz şikayet duyduğum için 110’a kefil olamam..

Organizasyondaki değişiklikler de beni biraz düşündürür. Organizatörlerin stratejisi önemli.

Sponsor ödüller?

Ödül için koşmuyoruz ama biraz şaşırdım. Bunu değerlendirirken daha çok yurt dışından gelenlerde bıraktığımız izlenimi merak ediyorum.

Bir sürü ıvır zıvır ödül almaya alışmış olduğum için böyle düşünüyor da olabilirim..

Ben olsam en azından biblo verirdim. Adam evine götürsün. Kupa gibi masanın üstüne koyar.

Yapılabilir..

Daha önce Kapadokya orienteering yarışlarında tüm sporculara biblo vermişlerdi ordan biliyorum..

Medya takibi Facebook İnstagram?

Gerçekten güzel yürüttüler, yürütüyorlar..

————————————————————-

Kendi Koşum hakkında

DSC_6737

100+ hakkında ne düşünüyorum?

İlk uzun etabım olan Runfire Kapadokya 104K yı koştuğum günden beri, 100, 130 mesafelerden korkmuyorum.  Koşacaksam gözüm kronometrede olsun istiyorum. Planım 6-7 saatlik koşuları gerçekten iyi koşar hale gelip zaman zaman, değeceğini düşündüğüm parkurlarda uzun mesafeye çıkmak.

Kilometre miktarı daha fazla diye bir sporcu gözüme daha şatafatlı gelmiyor. 50 koşsun, iyi koşsun, elini öpeyim.

Neden 60K ya geçiş?

Yarıştan üç dört gün önce başka bir sporcunun hatırlatması ile hava durumunu ve sporcu listelerindeki değişikliği farkettim. 110K  da kendimi kıyaslayabileceğim kimse yoktu. Şaldır şaldır yağmur yağsa, ben 16 saatte bitirsem, bu çok iyi bir zaman olsa bile, ben kendime “İyi koştun” diyemezdim. Huyumu biliyorum.

60K listesinde kendimi kıyaslayabileceğim kadın ve erkek sporcular vardı. Bence popülerlikte böyle sıçrama yapmış bir yarışta herkes elinden geleni yapacaktı, yaptı da..  Türkiye’den uzak kaldığım dönemde ilerledim mi, yerimde mi saydım, ben ilerlerken başkalarının da eli armut toplamıyordu, grafiğin neresine düştüm, bir yıl sonra neresinde olacağım bir görmek istedim.

Buradaki mesele ” onu geçtim, bunu geçmedim” değil.  Ancak az buz emek vermiyoruz. Asfalt maratonu da değil bu “PB yaptım” diyesin. Referans noktası lazım.

60K da yabancı sporcuların da dahil olacağı rekabet de doğar diye ummuştum. Neden? 2. kişi 10 dakika arkandaysa da kendi en iyini yapmaya çalışırsın, ama 1 dakika arkandaysa kendinden beklemediğin sonuçlar çıkarabilirsin..  🙂

Yarıştan önceki akşam 110K için içim gitmedi değil, kararsızlığıma herkes tanık oldu. Sonunda doğru kararı verdim.

IMG_3916.JPG

Sonuçtan memnun muyum?

62K için ortalama paceimin 6:40-45 arası olacağını hesaplamış, 6:38-39 a iyi koşarsam inerim demiştim.

Bunu hesaplarken daha az single track ve kuru hava düşünmüştüm. Sonucum saatime göre  6:41.

Station Time Duration Overall Standing Category Standing
Urgup Start 10/24 07:00 0:00 128 19
Ibrahimpasa 10/24 07:59 0:59 20 2
Uchisar 10/24 09:54 2:54 23 2
Goreme 10/24 10:41 3:41 16 1
Cavusin 10/24 11:58 4:58 14 1
Akdag 10/24 12:56 5:56 13 1
Urgup Finish 10/24 13:59 6:59 10

 

Ancak asıl mutlu eden…

Yarışın başında tempoyu bir türlü oturtamadım. Bu bana  çok sık olur ancak böylesi olmamıştı. İlkkez  koşuyu bırakmayı düşündüm.. Yani hobby olarak..  Sonra herşeye lanet edip,jog modunda finishe varıp, otele gidip birşeyler içip uyumaya karar verdim. O kadar depresiftim.. Durdum  ahesle yağmurluğumu giydim..  3-5 dakika sonra vücudum kendine geldi.  Hormonal mıydı (Kan şekeri,insülin, belki stres), sadece vücudum henüz mü ısınmıştı, durduğum için miydi, yağmurluk muydu? .. Hala bulamadım. Bu kadar dipteyken dakikalar içinde coşmamı unutmayacağım.

cap

 

Birincilik?

Bunu da ilkkez deneyimledim. Hikayesi şu: Önümdeki koşucuları hiç görmediğim çok yarış oldu. Bu yüzden önde  görmediğim birilerinin olma olasılığını her zaman aklımda tutarım.

34.8K Kontrol noktasında arkadaşım iyi gittiğimi, Türkler’den henüz kimsenin gelmediğini söyledi. Ben de burdan şunu çıkardım: Önümde en az 3 yabancı var, moral vermek için böyle söylüyor. Yakalayabileceğimi düşünmediği için de “4. sün yakalarsın” falan demiyor.

Yarışın geri kalanında tüm rekabet saat ve benim aramdaydı. Finishten 20 30 saniye sonra 1. olduğumu öğrendiğimde hem beklemediğim için, hem de o bitik halde toparlanıp 1. olduğum için çok sevindim.

Bir sakatlık, Ağrı, sızı?

Sol bacak, üst, arka.. Orada yarıştan önce bir sorun vardı. Yarışta da çekinmiştim. Bantlayıp çıkmıştım. 3 hafta oldu henüz düzelmedi.. Üzerinde çalışıyoruz 🙂

2016: 110K 62K?

62 yi hızlı koşmak o kadar zevkli ki, 110,a girip boşuna yavaşlamayayım diyorum..

Yoksa 62K hızlı koşup 48K yürüsem/sürünsem mi?

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B5kczfxwqIYyQkZTam83WlNwSkE&usp=drive_web

The North Face Cappadocia Trail 2015 Highlights V2The North Face Cappadocia Trail 2015 Highlights V2#cappadociaultratrail #kapadokyaultratrail #kapadokya #cappadocia

Posted by Cappadocia Ultra Trail on 13 Kasım 2015 Cuma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s